Jak.pl? Zadaj pytanie

Profil użytkownika

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najrzadziej śnieg pada na obszarach pogranicza z Niemcami na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, średnio przez 30 dni w roku. Najczęściej śnieg pada na Podlasiu, w Bieszczadach, na Podhalu, Podbeskidziu i na Przedgórzu Sudeckim, średnio przez 70 dni w roku. W górach liczba dni z opadem śniegu przekracza 100, maksymalnie dochodzi w partiach szczytowych do 125-160 dni.

Gdzie w Polsce śnieg pada najrzadziej i najczęściej?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najmniejsze ilości śniegu zimą notowane są na zachodnim Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, średnio 6 centymetrów. Największe ilości śniegu przykrywają zimą Podlasie, do 12 centymetrów. Na terenach podgórskich wysokość pokrywy śnieżnej zimą przekracza średnio 12 centymetrów i chodzi nawet do 20 centymetrów. W partiach szczytowych leży zimą średnio od 60 do 90 centymetrów śniegu.

W których regionach Polski zimą leży najmniej i najwięcej śniegu?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najkrócej zimą śnieg leży na obszarach pogranicza z Niemcami na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, średnio przez 30 dni. Najdłużej na nizinach śnieg utrzymuje się na Podlasiu, średnio 80 dni w ciągu roku. W górach średnia liczba dni ze śniegiem przekracza 100. Na Śnieżce w Sudetach dochodzi do 169 dni, a na Kasprowym Wierchu do 224 dni.

W których regionach Polski zimą śnieg leży najkrócej i najdłużej?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Nie ma takiego miasta. Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, a to oznacza, że w ciągu roku mamy znaczne wahania temperatury. Mamy mrozy z okresie zimowym i upały w okresie letnim. Nawet w najcieplejszych zimach w historii polskiej meteorologii każde miasto w Polsce notowało śnieg, nawet w najmniejszych ilościach, ale zawsze był. Najbliżej do pojęcia braku śniegu jest w miastach leżących na obszarach pogranicza z Niemcami na zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, gdzie zimą śnieg utrzymuje się średnio przez 30 dni. Najdłużej na nizinach śnieg utrzymuje się na Podlasiu, średnio 80 dni w ciągu roku.

W którym polskim mieście nigdy nie padał śnieg?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

W miastach położonych na Pomorzu, gdzie najczęściej i najsilniej wieje wiatr, a więc między innymi w Szczecinie i Trójmieście. Największe zanieczyszczenie panuje w regionach mało wietrzonych i z najsilniej rozwiniętym przemysłem, a więc w Katowicach i Krakowie.

W których polskich miastach jakość powietrza jest najwyższa?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zjawisko to objawia się obfitymi opadami śniegu przy silnym wietrze. Często opady są tak intensywne, że władze zmuszane są do ogłaszania stanu klęski żywiołowej. Polega ono na tym, że woda w jeziorze jest znacznie cieplejsza od napływającej ponad nie zimnej masy powietrza. Kiedy już nad jeziorem znajdzie się arktyczne powietrze dochodzi do intensywnego parowania wody z jeziora, które zasila tym samym w wodę chmury. Ze względu na to, że temperatura w chmurach jest ujemna kropelki wody zmieniają się w śnieżynki, które gnane są silnym, lodowatym wiatrem nad brzegi jeziora. W ten sposób nad miastami na wybrzeżu jeziora oraz w jego pobliżu występują potężne śnieżyce, a często także prawdziwe burze śnieżne, czyli intensywne opady śniegu połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Efekt jeziora notowany jest nad wszystkimi większymi zbiornikami wodnymi w strefie występowania temperatur ujemnych. W Polsce zjawisko to pojawia się na Warmii i Mazurach. Najbardziej spektakularne oblicze tego zjawiska notowane jest nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami, gdzie przez tydzień śnieżyc potrafi spaść nawet kilka metrów śniegu.

Na czym polega zjawisko "efekt jeziora"?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Szczególnie te zjawiska upodobały sobie tereny podgórskie od Śląska przez Małopolskę aż po Podkarpacie, zwłaszcza Podhale, oraz Mazury i Podlasie, gdzie ukształtowanie terenu jest bardzo charakterystyczne a strumienie napływającego powietrza są wyjątkowo wyraźne i bardzo wobec siebie skrajne. Z przeprowadzonych badań wynika, że tornada w Polsce występują średnio kilkanaście razy w roku, ale zdarza się, że jest ich nawet kilkadziesiąt. Według statystyk z każdym rokiem w naszym kraju notuje się ich coraz więcej.

W których regionach Polski występuje najwięcej tornad?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najczęściej tornada przebywają nie więcej niż 30 kilometrów, ale jeśli tornado jest bardzo silne, to wówczas jego droga potrafi się znacząco wydłużyć. Rekord długości trasy tornada należy do niezwykle zabójczego tornada jakie przeszło przez trzy amerykańskie stany: Missouri, Illinois i Indiana w dniu 18 marca 1925 roku. Tornado pokonało wówczas 352 kilometry.

Jak długą drogę potrafi przebyć tornado?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Według wieloletniej statystyki średnio każdego roku tornada zbijają 60 osób. Najwięcej ofiar pojedynczego tornado zanotowano 18 marca 1925 roku. Tornado, które przeszło wówczas przez trzy stany: Missouri, Illinois i Indiana, pozbawiło życia 695 osób.

Ile ofiar przynoszą każdego roku tornada w USA i jakie są historyczne rekordy?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najwięcej tornad w ciągu roku pojawia się w stanie Teksas, aż 139. Na drugim miejscu znajduje się Oklahoma, gdzie notuje się średnio rocznie 57 tornad, a na dalszych pozycjach Floryda i Kansas, gdzie występuje średnio 55 tornad. Najmniej tornado notuje się na Alasce, gdzie średnia roczna liczba tornad wynosi 0. W wielu stanach średnio w roku pojawia się tylko po 1 tornadzie, a tak właśnie jest w Newadzie, na Hawajach, w Vermont, Delaware i Connecticut. Średnia roczna liczba tornad w USA sięga tysiąca.

W których regionach Stanów Zjednoczonych występuje najwięcej tornad?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zaliczamy do nich głównie obszary górskie, ale poza górami silne mrozy panują również na terenach nizinnych, a także tam, gdzie na stałe mieszka człowiek. W Polsce najzimniejszym miejscem jest Suwalszczyzna, nazywana często polskim biegunem zimna. Tam też najczęściej w ciągu roku temperatura jest najniższa spośród całego kraju (zimą ponad minus 20 stopni). W Europie najzimniej jest w zachodniej Rosji i na północy Skandynawii (zimą ponad minus 30 stopni). Na półkuli północnej Ziemi za biegun zimna uważana jest rosyjska Syberia, a dokładniej Jakucja (zimą ponad minus 50 stopni). Zdecydowanie najmroźniej jest jednak na Antarktydzie, a dokładniej w pobliżu stacji polarnych Wostok i Concordia, gdzie temperatura potrafi spaść nawet ponad minus 70 stopni.

Jakie są najzimniejsze obszary na Ziemi?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedyncznej chmurze, która nazywana jest "superkomórką". Takie chmury tworzą się zazwyczaj w letnie gorące i wilgotne dni. Burza często jest gwałtowna, ale krótkotrwała. Podczas niej pada ulewny deszcz, wieje porywisty wiatr i często pojawia się grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. Superkomórki pojawiają się latem bardzo często, w wilgotnym powietrzu nawet codziennie. Jednak istnieje także drugi rodzaj burzy, a mianowicie burza frontowa. Wówczas zjawisko to potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy mu całkowita zmiana pogody, a więc znaczne ochłodzenie, a co za tym idzie zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny i krajowy. W porze letniej burze frontowe pojawiają się średnio raz na 1-1,5 tygodnia. W Polsce najczęściej pojawiają się burze w postaci "superkomórki" dlatego też średni czas trwania burzy nie przekracza pół godziny.

Jak długo trwa najczęściej burza?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Krupa śnieżna i grad to zamarznięte granulki lodu, które niegdyś były kroplami wody, ale zdążyły zamarznąć zanim dotarły do powierzchni ziemi przy ujemnej temperaturze. Gradziny i krupa śnieżna zazwyczaj tworzą się w chmurze burzowej, która nazywana jest cumulonimbus. Granulki lodu opadają wraz z deszczem na powierzchnię ziemi, najczęściej przy dodatniej temperaturze. Tymczasem o marznącym deszczu mówimy wówczas, gdy zwyczajne krople wody opadają na ulice przy temperaturze ujemnej. Wówczas przy kontakcie z gruntem zaczynają zamarzać i powodują gołoledź, czyli potocznie zwaną "szklankę". Gołoledź bardzo często jest przyczyną wypadków drogowych.

Jaka jest różnica między krupą śnieżną i gradem a marznącym deszczem?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Planeta Ziemia zawsze na początku stycznia znajduje się najbliżej Słońca, podczas swej ciągłej wędrówki wokół naszej dziennej gwiazdy. Oba ciała niebieskie dzieli wówczas odległość 147,1 miliona kilometrów. Wbrew temu co mogłoby się wydawać Ziemia najbliżej Słońca jest każdego roku w styczniu, czyli zimą, a najdalej na początku lipca, czyli latem. W najbardziej odległym momencie od Słońca dzieli nas aż 152,1 miliona kilometrów. Jednak odległość od Słońca przez cały rok w skali astronomicznej niewiele się zmienia i ma to znikomy wpływ na temperaturę panującą na naszej planecie. W 90 procentach mają na nią wpływ masy powietrza, dzięki którym jest albo cieplej albo też zimniej, wbrew temu czy na niebie są chmury czy też nie. Oznacza to, że wyjątkowo ciepłe dni grudnia i stycznia absolutnie nie można tłumaczyć bliskością Słońca, gdyż takie zjawisko ma miejsce każdego roku, a wyjątkowo ciepłe dni zimy nie występują przecież corocznie. Jest jednak minimalna różnica w wielkości tarczy słonecznej, gdyż zimą Słońce na naszym niebie jest minimalnie większe od tego w lecie, właśnie z powodu dzielącej nas odległości.

Kiedy Ziemia znajduje się najbliżej Słońca i czy ma to wpływ na temperaturę powietrza?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Według badań naukowych uważa się, że zdecydowanie bardziej korzystna dla ludzkiego organizmu jest niska wilgotność powietrza. Ponieważ w miejscach, gdzie wilgotność przez dłuższy czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ludzie częściej skarżą się na problemy z reumatyzmem. W Polsce najwyższa średnia roczna wilgotność powietrza notowana jest na Wybrzeżu, ale także na Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Lubelszczyzny oraz na południowym wschodzie Wielkopolski. Jednak niska wilgotność powietrza ma też swoje ujemne oblicza, ponieważ w suchym powietrzu najróżniejszego typu pyłki i zanieczyszczenia powietrza unoszą się swobodniej. Częściej dochodzi do tworzenia się niebezpiecznego dla zdrowia smogu przemysłowego w większych miastach. Najmniejsza wilgotność notowana jest w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem wilgotności jest niewielka, oscyluje na poziomie od 78 do 84 procent, a więc mimo to polski klimat uznawany jest za wilgotny.

Jaka jest najkorzystniejsza wilgotność powietrza dla ludzkiego zdrowia?

Paszport Pino - logowanie