Jak.pl? Zadaj pytanie

Profil użytkownika

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najwięcej ofiar pojedynczego tornado zanotowano 18 marca 1925 roku. Tornado, które przeszło wówczas przez trzy amerykańskie stany: Missouri, Illinois i Indiana, pozbawiło życia 695 osób.

Ile wynosi rekordowa liczbą zgonów z powodu tornada?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Według amerykańskiej Krajowej Służby Geologicznej (USGS) w ciągu każdego roku na Ziemi notuje się średnio 500 tysięcy trzęsień ziemi. 100 tysięcy z nich jest odczuwanych przez człowieka, 100 trzęsień powoduje zniszczenia, a 25 trzęsień przynosi ofiary śmiertelne. Tymczasem według danych NASA rocznie na świecie notuje się średnio 85 huraganów, tajfunów lub cyklonów tropikalnych. Obu zjawisk w żaden sposób nie można porównać, ponieważ trzęsienia ziemi to zjawisko geologiczne, a huragany to zjawisko meteorologiczne. Jedyne co je łączy to powodowanie dramatycznych powodzi na terenach nadbrzeżnych. Huragany powodują powodzie poprzez ulewne deszcze, a trzęsienia ziemi poprzez wyzwolenie fal tsunami, które docierają do wybrzeża powodując jego zalanie.

Czego jest więcej, trzęsień ziemi czy huraganów?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

To tajfun, który osiągnie kategorię czwartą i wyższą. Stała prędkość wiatru musi przekraczać 210 km/h. Tajfuny otrzymujący status "supertajfunu" występują w ciepłej porze roku na wodach północno-zachodniego Pacyfiku i docierają do krajów zachodniej Oceanii i wschodniej Azji.

Co to jest supertajfun?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Standardowo, gdy niebo jest mniej niż w 10 procentach pokryte chmurami to mówi się, że jest bezchmurnie lub pogodnie. Jeśli chmury zakrywają od 10 do 30 procent nieba to wówczas mamy do czynienia z lekkim zachmurzeniem. Od 30 do 60 procent pokrycia nieba przez chmury to już zachmurzenie umiarkowane. Jeśli chmury przykrywają od 60 do 90 procent błękitnego nieba to wówczas mówi się o zachmurzeniu dużym. Powyżej 90 procent zachmurzenie osiąga status całkowitego lub mówi się o niebie pochmurnym.

Jak rozpoznać czy niebo jest lekko czy znacząco zachmurzone?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Wycinka lasów na wielką skalę, jak ma to obecnie miejsce w brazylijskiej Amazonii, czy też w krajach południowo-wschodniej Azji, powoduje iż mniejsza ilość dwutlenku węgla przetwarzana jest przez drzewa z powrotem na tlen. Im mniej jest drzew, tym proces przetwarzania jest powolniejszy i tym więcej dwutlenku węgla gromadzi się w ziemskiej atmosferze. Dwutlenek węgla jest głównym gazem cieplarnianym powodującym wzrost średniej globalnej temperatury, co powoduje efekt ocieplenia klimatu na Ziemi. Ma też wpływ na zmiany klimatyczne, czyli zwiększenie się częstotliwości i intensywności groźnych zjawisk atmosferycznych.

Czy wylesienie ma wpływ na zmiany klimatyczne?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Meteorologiczne pory roku obejmują pełne miesiące. Wiosna panuje od 1 marca do 31 maja, lato od 1 czerwca do 31 sierpnia, jesień od 1 września do 30 listopada, a zima od 1 grudnia do 28-29 lutego. Astronomiczne pory roku wyznaczane są na podstawie ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca i rozpoczynają się wejściem Słońca w odpowiedni znak zodiaku. Rozpoczynają się one za każdym razem inaczej z dokładnością co do godziny, minuty i sekundy. Astronomiczna wiosna zaczyna się wejściem Słońca w znak Barana 20-21 marca, lato wejściem Słońca w znak Raka 20-21 czerwca, jesień wejściem Słońca w znak Wagi 22-23 września, a zima wejściem Słońca w znak Koziorożca 21-22 grudnia.

Jaka jest różnica między meteorologicznymi a astronomicznymi porami roku?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najniższe dotąd zanotowane ciśnienie w centrum tropikalnego cyklonu zanotowano 12 października 1979 roku na wyspie Guam na Oceanie Spokojnym. Podczas przechodzenia tajfunu imieniem Trip ciśnienie spadło do 870 hPa. Natomiast na wodach Oceanu Atlantyckiego najniższe ciśnienie zanotowano 19 października 2005 roku w centrum tropikalnego huraganu Wilma i wyniosło ono 882 hPa.

Jakie jest najniższe ciśnienie zanotowane w tropikalnym cyklonie?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najniższe dotąd zanotowane ciśnienie w centrum tornada to 850 hPa. Pomiaru dokonano podczas przejścia tornada nad miejscowością Manchester w amerykańskim stanie Południowa Dakota w dniu 24 czerwca 2003 roku. Tymczasem w Księdze Rekordów Guinness'a znaleźć można informację o zmierzeniu ciśnienia na poziomie 100 hPa.

Jakie jest najniższe ciśnienie zanotowane w tornadzie?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najbardziej suchym kontynentem na Ziemi jest Antarktyda. Przy wyjątkowo niskich temperaturach proces parowania jest minimalny, w dodatku kontynent ma specyficzny kształt, który sprawia, że wędrujące w głąb lądu fronty atmosferyczne tracą wilgoć i zanikają. Stąd też opady na Antarktydzie są bardzo rzadkim zjawiskiem.

Który kontynent na świecie jest najbardziej suchy?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Należą do nich najbardziej wilgotne i zimne obszary górskie. Największe roczne opady śniegu notuje się na wysoko położonych terenach japońskiej wyspy Hokkaido, na południowej wyspie Nowej Zelandii oraz na zachodnich stokach amerykańskich Gór Kaskadowych i Sierra Nevada.

Które miejsca na świecie są najbardziej śnieżne?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

16 stycznia 1362 roku wichury o niewyobrażalnej silne smagały Anglię, Holandię, Danię i północne Niemcy. Gigantyczne fale morskie rozbijały się o wybrzeża tych krajów dewastując wiele nadbrzeżnych domów oraz większość portów. Wszystko wskazuje na to, że owe fale miały co najmniej 10 metrów wysokości. Liczbę ofiar śmiertelnych oszacowano na co najmniej 25 tysięcy. To był jeden z najbardziej niszczycielskich i zabójczych sztormów w historii Starego Kontynentu. Jak się okazuje gwałtowne zimowe wichury w Europie nie należały w 13 i 14 wieku do rzadkości, co było bardzo charakterystycznym preludium do nadejścia okresu zwanego Małą Epoką Lodową, która panowała w Europie między 1550 a 1850 rokiem.

Jakie były największe wichury w historii Europy?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Jeden z najgwałtowniejszych wiatrów nawiedził Polskę 19 listopada 2004 roku. Na Górnym Śląsku i w Małopolsce stała prędkość wiatru przekroczyła 119 km/h, a pojedyncze porywy sięgnęły blisko 140 km/h. Taka siła wiatru musiała poczynić duże szkody i poczyniła. Tylko śląscy strażacy wyjeżdżali do 2500 interwencji, orkan powalił 700 tysięcy metrów sześciennych górnośląskich lasów; powalił słupy energetyczne niskiego i średniego napięcia, a nawet wysokiego napięcia o potężnych betonowych fundamentach. Z tego powodu prądu pozbawionych było blisko milion mieszkańców województwa śląskiego. W Sopocie podczas potężnego sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta uszkodzeniu uległo słynne molo. W Polsce w wyniku walących się gałęzi śmierć poniosło 7 osób. Orkan Cyryl przyniósł we Wrocławiu 18 stycznia 2007 roku o godzinie 21:30 poryw wiatru trwający nie więcej niż 3 minuty sięgnął aż 137 km/h. Nigdy jeszcze w całej 228-letniej historii pomiarów w tym mieście wiatr nie wiał z taką prędkością. Pobity tym samym został dotąd obowiązujący rekord z 29 stycznia 1974 roku wynoszący 135 km/h. Podobne historyczne rekordy zanotowano także w Krakowie i Poznaniu, gdzie tej samej nocy porywy wiatru sięgnęły 122 km/h. Bilans orkanu Cyryl, który przeszedł nad całą Polską to 6 osób zabitych, ponad 1 milion ludzi bez prądu, tysiące uszkodzonych domów i powalonych drzew. Strażacy w całym kraju interweniowali ponad 6 tysięcy razy. Największe spustoszenie orkan jednak poczynił na Górnym i Dolnym Śląsku. Na Górnym Śląsku bez prądu w pierwszych chwilach po uderzeniu wiatru z największą siłą prądu nie miało blisko 300 tysięcy osób. 30 maja 2005 roku chmura burzowa, która nasunęła się znad Czech nad Dolny Śląsk przyniosła wichury, ulewy, gradobicia i wyładowania atmosferyczne. W wyniku walących się pod naporem wiatru drzew zginęły 3 osoby, a 6 zostało rannych.

Jakie były najbardziej zabójcze wichury w Polsce?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

W Polsce najsilniejsze wiatry notowano podczas przechodzenia trąb powietrznych. 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina podczas przejścia tornado wiatr przekroczył 300-400 km/h. Taki podmuch jest w stanie z łatwością przewrócić ciężki wagon kolejowy wypełniony węglem. Poza tornadami najsilniejszy poryw wiatru w naszym kraju zanotowano nigdzie indziej jak na Śnieżce w Sudetach. 9 marca 1990 roku wiało tam z prędkością aż 346 km/h. Na szczęście urządzenia pomiarowe przetrwały i ten wynik przeszedł do historii polskiej meteorologii. W innej stacji pomiarowej, na Kasprowym Wierchu najpotężniejszy wiatr wiał z prędkością 288 km/h. Poza obszarami górskimi najmocniej wiało na terenach podgórskich, między innymi w Bielsku-Białej, gdzie 19 grudnia 1989 roku pojedynczy poryw wiatru halnego osiągnął 175 km/h. Równie niszczycielski okazał się sztorm na Bałtyku jaki miał miejsce 25 października 1964 roku. W Trójmieście wiatr wówczas wiał w porywach z prędkością 162 km/h. Drogi usłane były powalonymi i wyrwanymi z korzeniami przez wiatr drzewami, a tysiące ludzi nie miało prądu przez kilka dni. Jak wiemy najsilniejsze wiatry zawsze nawiedzają miasta leżące albo na morzem, albo też w górach, ale jak się okazuje imponujące są także wietrzne rekordy zanotowane na nizinach w głębi Polski. Wśród nich warty omówienia jest rekord pochodzący z Warszawy. 14 czerwca 1979 roku podczas gwałtownej burzy i ulewy porywy wiatru osiągnęły zastraszające 145 km/h. Nie trudno sobie wyobrazić jakie zniszczenia poczynił huraganowy wiatr. W pozostałych miastach naszego kraju historyczne porywy wiatru przeważnie oscylowały na poziomie od 110 do 135 km/h i w większości notowane były w okresie zimowym, właśnie podczas przechodzenia potężnych niżów.

Jakie były najsilniejsze wiatry w Polsce?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Głównym czynnikiem odpowiadającym za siłę wiatru jest ciśnienie. Im większa jest różnica ciśnienia na małym obszarze, tym silniejszy jest wiatr, a więc przepływ powietrza. W chłodnej porze roku, a więc między innymi zimą nad Atlantykiem rodzą się potężne niże, które niosą ze sobą bardzo niskie wartości ciśnienia. Im niższe jest w nich ciśnienie, tym większe jest niebezpieczeństwo, że pojawią się huraganowe wiatry. Jednak do powstania wichur potrzebne są dwa układy atmosferyczne, czyli nie tylko niż, ale również wyż. Różnica ciśnienia pomiędzy nimi potrafi zimą sięgać nawet 100 hPa. To wystarczy aby kraje leżące w pobliżu mórz nawiedzane zostały przez wichury. O niszczycielskim wietrze mówić możemy już wtedy, gdy porywy wiatru przekroczą 70 km/h. Na lądzie oznacza to wichurę, natomiast na morzu szaleje sztorm, gdy wiatr osiąga 8 stopień w skali Beauforta. Wichurom towarzyszą oczywiście gigantyczne wahania ciśnienia, które najpierw gwałtownie spada, najczęściej o 20-30 hPa. Spada do momentu aż nad nami, lub w pobliżu nas przejdzie ośrodek niżowy. Natychmiast po jego przejściu ciśnienie zaczyna równie gwałtownie wzrastać, także o 20-30 hPa, powracając dość szybko do poziomu sprzed przejścia niżu. W Europie takie niebezpieczne niże najczęściej przechodzą nad południem Skandynawii i Bałtykiem, ale kiedy przechodzą nad Polską to zjawiska osiągają najwyższą możliwą siłę.

Jaki jest związek między ciśnieniem a wiatrem?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

To zjawisko nasuwania się cieplejszej masy powietrza ponad zimniejszą masę, która podlega procesowi opadania pod wpływem panowania wyżu. Dochodzi do zjawiska "odwrócenia się" temperatury. Przy powierzchni ziemi jest zimniej niż w szczytowych partiach gór. W praktyce oznacza to, że im wyżej znajdujemy się nad powierzchnią ziemi, tym temperatura jest wyższa, a nie odwrotnie jak ma to miejsce najczęściej. Podczas inwersji różnica temperatury pomiędzy wysokością 2 metrów a 2000 metrów może przekraczać 10 stopni.

Co to jest inwersja temperatury?

Paszport Pino - logowanie