Jak.pl? Zadaj pytanie

Profil użytkownika

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zadane przez twojapogoda

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

To specyficzny dział meteorologii zajmujący się szczegółowym badaniem zjawisk atmosferycznych do celów śledczych, na przykład dla medycyny sądowej czy dla ubezpieczalni. Zadaniem meteorologów pracujących w zespole śledczym jest określenie stopnia intensywności zjawiska, jego rodzaju oraz wpływu na otoczenie, zarówno na przedmioty jak i na ludzi. Śledztwa prowadzone są zarówno w sprawach indywidualnych jak i na wielką skalę, na przykład podczas panowania kataklizmów pogodowych na znacznym obszarze. Wynik śledztwa jest podstawą do określenia przyczyny zgonu ludzi lub też jest też podstawą do wypłaty odszkodowań. W Polsce meteorologią śledczą zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie pracuje sztab gruntownie przeszkolonych i doświadczonych w tym zakresie meteorologów. Na świecie meteorologią śledczą zajmują się instytuty o największym prestiżu, aby nie było wątpliwości, że ich pomiary są wiarygodne i mają stosowne certyfikaty.

Co to jest meteorologia śledcza?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

La Nińa to cały cykl zjawisk atmosferycznych, który wpływa na pogodę w skali całej Ziemi. Proces ten powstaje, gdy temperatura wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego (w pasie od wybrzeża Ekwadoru, Wysp Galapagos, po Wyspy Kiribati) jest zimniejsza niż normalnie być powinna według średniej wieloletniej. Wówczas mówimy o anomalii La Nińa. Jeśli chodzi o anomalię El Nińo, to jest ona dokładnym przeciwieństwem jej, czyli woda w Pacyfiku jest z kolei zbyt ciepła. La Nińa przeważnie objawia się chłodami i powodziami na południu i południowym wschodzie Azji i w Amazonii, a także chłodami na zachodzie Afryki, w Kanadzie i na Alasce, w Japonii i krajach zachodniej części Ameryki Południowej. Wyspy Oceanii i Australia wówczas przeżywają suszę. Natomiast podczas El Nińo na południu i południowym wschodzie Azji panuje susza i rekordowe upały. Wyjątkowo ciepło jest także w Japonii, w Kanadzie i na Alasce oraz w krajach Ameryki Południowej. Z kolei powodzie zagrażają wyspom Pacyfiku i Morza Karaibskiego oraz Argentynie i Urugwajowi. El Nińo w Polsce najczęściej niesie powódź, taką jak ta z 1997 roku. Znalazłem to tutaj: http://www.twojapogoda.pl/encyklopedia/e/105303,el-nino-i-la-nina

Co to jest La Nińa i El Nińo oraz jaki mają wpływ na pogodę?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Oznacza to, że nacisk słupa powietrza na powierzchnię ziemi jest równy 1045 hPa. Paskal to jednostka używana do określania między innymi naprężenia.

Co oznacza, że ciśnienie wynosi 1045 hPa?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najtragiczniejsza burza śnieżna nawiedziła północno-wschodnią część USA pomiędzy 12 a 14 marca 1888 roku. Zginęło wówczas 400 osób, zatonęło 200 statków, pokrywa śnieżna miała 130 centymetrów, a zaspy osiągnęły wysokość 15 metrów. Do najtragiczniejszych zaliczyć można także burzę śnieżną, która nawiedziła amerykańskie Wielkie Równiny 12 stycznia 1888 roku. W odciętej od świata jednopokojowej szkółce zginęło wówczas 235 dzieci.

Jakie były najtragiczniejsze burze śnieżne w historii USA?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Blizzard to pojęcie wprowadzone przez Kanadyjską Służbę Pogodową określające intensywne opady śniegu przy silny wietrze. Podczas blizzardu mamy więc do czynienia z zawieją i zamiecią śnieżną. Meteorolodzy ustalili dokładne warunki jakie muszą być spełnione aby można było mówić o blizzardzie. Wiatr musi przekraczać 40 km/h, temperatura odczuwalna spaść do co najmniej minus 25 stopni, a widoczność nie przekraczać 1 kilometra. Pojęcie blizzard występuje w Kanadzie oraz na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, chociaż w biegiem czasu coraz częściej używane jest także w innych krajach, gdzie obowiązują inne zasady określania tym terminem zjawisk atmosferycznych.

Co to jest blizzard i gdzie występuje?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Zamieć śnieżna występuje wówczas, gdy silny wiatr unosi z ziemi płatki śniegu. Podczas tego zjawiska nie występują opady śniegu. Natomiast kiedy wiatr unosi płatki śniegu, a przy tym występują opady śniegu, takie zjawisko nazywamy już zawieją śnieżną. Najsilniejsze zawieje przyjmują określenie śnieżycy. Kiedy śnieżycy towarzyszą wyładowania atmosferyczne, czyli zwyczajna burza, wówczas zjawisko takie zwane jest burzą śnieżną. Chociaż pojawia się ono dosyć rzadko to jednak jest bardzo podobne to burzy występującej latem, tylko zimą zamiast deszczu intensywnie pada śnieg. Niebo wówczas przecinają błyskawice i słychać grzmoty. Podczas śnieżycy oraz burzy śnieżnej opady są na tyle intensywne iż może dojść do zasypania miasta niemal w ciągu kilkunastu minut. Warto zapamiętać także, że najsilniejsze opady występują zimą głównie podczas gwałtownego przejścia z temperatur ujemnych na dodatnie oraz odwrotnie. Przy temperaturze zera stopni opady śniegu są najbardziej intensywne, a opadające na ziemię śnieżynki mają największe rozmiary, są one tym większe im bardziej dodatnia jest temperatura. Taki śnieg jest bardzo mokry, obfituje w wodę i często prowadzi do łamania się drzew oraz zawalania się budynków. Im większy jest mróz, tym płatki śniegu są mniejsze, aż wreszcie przyjmują postać igiełek lodowych. Śnieg w Polsce pada zwykle do temperatury nie przekraczającej minus 10 stopni. Przy kilkunastostopniowym mrozie niebo w większości przypadków jest całkowicie czyste.

Czym się różnią zamieć, zawieja, śnieżyca i burza śnieżna?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Przy powierzchni ziemi ciśnienie zazwyczaj podaje się w formie zdegradowanej do poziomu morza, co powoduje ujednolicanie go bez względu na wysokość na jakiej zostało ono zanotowane. 10 metrów nad ziemią ciśnienie ulega największym wahaniom od 870 do nawet 1086 hPa. Im wyżej, tym ciśnienie jest stabilniejsze. 850 hPa notuje się na wysokości 1457 metrów; 700 hPa na 3013 metrów; 500 hPa na 5574 metrów; 300 hPa na 9164 metrów; 200 hPa na wysokości 12000 metrów. Na tej wysokości najczęściej poruszają się samoloty odrzutowe.

Jaka wartość ciśnienia notowana jest na danej wysokości?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek w zależności od pory roku, co ma związek z układami niskiego i wysokiego ciśnienia. Najsilniejsze monsuny występują na wodach Oceanu Indyjskiego i w krajach południowej Azji, ale są one cechą klimatu tropikalnego i subtropikalnego, a więc występują w tej strefie w skali całej Ziemi. W Indiach pora deszczowa związana z monsunem południowo-zachodnim panuje od maja-czerwca do października-listopada. W pierwszej części monsunu mokrego temperatura osiąga najwyższe wartości spośród całego kraju. W pozostałych miesiącach panuje monsun północno-wschodni, co oznacza porę suchą i chłodną. W krajach południowo-wschodniej Azji, czyli głównie w Indonezji, a także na północy Australii, monsun deszczowy panuje od października-listopada do kwietnia-maja. W tym samym okresie pora deszczowa panuje na północnym krańcu Afryki oraz w jej środkowo-południowej części. Od kwietnia-maja do października-listopada pora deszczowa panuje w środkowo-północnej części Afryki oraz na południu. W Amazonii pora deszczowa panuje od października-listopada do kwietnia-maja. W pozostałych miesiącach sumy opadów są zdecydowanie mniejsze.

Gdzie występują monsuny i w jakich porach roku?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Nie, prędkość wiatru nie ma wpływu na wartość temperatury powietrza wskazywaną przez termometr. Siła wiatru ma jedynie wpływ na skórę człowieka. Im silniejszy jest wiatr, tym zwykle niższą temperaturę odczuwamy. Temperaturę, która zmienia się względem siły wiatru i jest odczuwana przez ludzkie ciało nazywa się temperaturą odczuwalną. W tradycyjnych prognozach pogody w polskich mediach ten typ temperatury nie jest używany. Rozpowszechniony jest natomiast w Stanach Zjednoczonych.

Czy wiatr ma wpływ na temperaturę wskazywaną przez termometr?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najkrótszy dzień w roku jest zawsze pierwszym dniem astronomicznej zimy, co ma miejsce 21 lub 22 grudnia. Dzień trwa wówczas w Gdańsku 7 godzin i 17 minut, a w Krakowie 8 godzin i 3 minuty. Najdłuższy dzień w roku przypada zawsze na pierwszy dzień astronomicznego lata, a więc na 21 lub 22 czerwca. Dzień trwa wówczas w Gdańsku 17 godzin i 13 minut, a w Krakowie 16 godzin i 23 minuty. Niektórzy błędnie sądzą, że najdłuższy dzień w roku przypada 24 czerwca w Dzień Św. Jana, co aktualne było tylko w czasach Średniowiecza. Obecnie najdłuższy dzień w roku przypada wcześniej co związane jest z ruchem precesyjnym Ziemi, chybotaniem osi Ziemi i przyciąganiem grawitacyjnym innych planet, wpływających na pozycję Ziemi na orbicie.

Który dzień w roku jest najkrótszy, a który najdłuższy?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Jest to określenie tego samego zjawiska atmosferycznego, ale w różnych regionach świata. W Stanach Zjednoczonych, a także w wielu innych krajach świata używane jest określenie tornado. W Europie często używa się określenia trąba powietrzna. W języku angielskim występuje także określenie tornado, które występuje nad zbiornikiem wodnym, czyli waterspout, w Europie natomiast używa się określenia trąba wodna.

Czym różni się tornado od trąby wodnej?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Komin powstaje na chmurze, kiedy zaczyna się formować tornado. Jeśli lej nigdy nie dotknie powierzchni ziemi, to otrzymuje on nazwę komina chmurowego. Natomiast jeśli lej dotknie ziemi, to wówczas nazywany jest tornadem. Oba terminy określają stopień intensywności formującego się tornada. Jeśli procesy zachodzące we wewnątrz chmury burzowe nie są gwałtowne, to wówczas nie dochodzi do wytworzenia się tornada, a z chmury wyłania się jedynie komin, który nie ma na tyle siły, aby dotknąć gruntu.

Jaka jest różnica pomiędzy kominem chmurowym a tornadem?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Punkt rosy wskazuje na ilość pary wodnej w powietrzu. To z kolei związane jest ze zwiększaniem się siły burzy, gdyż para wodna jest kluczowym elementem rozwoju chmury burzowej w której dochodzi do wyładowań elektrycznych. Wilgotne powietrze jest lżejsze niż powietrze suche, dlatego też para wodna unosi się do atmosfery swobodniej i im wyżej się znajduje, tym bardziej się ochładza. Wówczas występuje proces skraplania i uwalniana jest olbrzymia energia. Ciepło to powoduje podgrzewanie chmury burzowej i zwiększenie siły burzy. Tam, gdzie punkt rosy jest wysoki, tam też następuje zwiększenie się gwałtowności burzy.

Jaki związek ma punkt rosy z rozwojem burzy?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Największe zmętnienie atmosfery, powstałe wskutek nagromadzenia się kurzu, pary wodnej i innych aerozoli podczas okresu bezchmurnego, notowane jest najczęściej na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Zmętnienie atmosfery sprawia, że do powierzchni ziemi dociera mniej promieniowania słonecznego, a to prowadzi do zmniejszenia produkcji bardzo ważnej witaminy D3 w ludzkim organizmie. Najmniejsze zanieczyszczenie atmosfery notowane jest w północnej części Warmii i Mazur, na północnym wschodzie Lubelszczyzny, na stokach i szczytach górskich na południu Polski.

Gdzie w Polsce zanieczyszczenie atmosfery jest największe i najmniejsze?

Kategoria: Pogoda i Przyroda 13 lat temu

Najrzadziej zamiecie śnieżne panują na zachodzie kraju, średnio przez 5 dni w roku. Najczęściej zamiecie śnieżne występują na Mazurach, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, średnio przez 15 dni. Na terenach podgórskich zamiecie śnieżne pojawiają się zimą przez 20-30 dni, a w górach liczba dni z zamiecią śnieżną przekracza 100.

Gdzie w Polsce najrzadziej i najczęściej przechodzą zamiecie śnieżne?

Paszport Pino - logowanie